1 minut(y)

Październik odrobił część strat z poprzednich miesięcy. Zgodnie z raportem z rachunku brokerskiego w euro, mój wynik to 6.08%, całkiem miło. Podsumowanie wszystkich aktywów, w tym różnych kont emerytalnych, daje w sumie 4.52% na plusie, nadal przyjemnie. Wydaje mi się, że wpływ na uspokojenie (częściowe) rynków miało zapełnienie europejskich magazynów gazu (ceny są nadal wysokie, ale wróciły do poziomu sprzed lutego) i nieco lepsze wieści ze Stanów. Co prawda inflacja w USA w poprzednim miesiącu wyniosła 8.5%, o 0.3 punktu procentowego więcej, niż przewidywali analitycy (a ten odczyt odbił się gwałtownym natychmiastowym spadkiem na giełdzie), ale jest to pewna stabilizacja. FED podniósł stopy, rynek miał nadzieję, że może to już koniec (ta nadzieja pękła na początku listopada, ale ćśś). Zobaczymy co dalej. Do FIRE mi jeszcze daleko, parę solidnych kryzysów po drodze pewnie jeszcze zobaczę. W tym ten obecny. Wyniki inwestycji (w EUR) w październiku 2022

Wartość moich inwestycji to aktualnie 1 822 699 zł. Zgodnie z uproszczoną zasadą 4%, na wydatki w kolejnym miesiącu mogę przeznaczyć 6014 zł i tyle przelałem na ROR. Wydatki1 w październiku wyniosły 23 735 zł, znacząco więcej - szukałem w październiku dodatkowych oszczędności i nie za bardzo udało się je znaleźć. Chociaż, może trochę inaczej: z tych wydatków te 3 700 zł w kategorii rozrywka to wcześniej zarezerwowany wyjazd. Gdyby nie to, zaplanowane 3 000 zł mniej niż we wrześniu udało by się zrealizować. Pies był trzy razy u weterynarza, kupiliśmy zapas karmy: od razu pękły trzy tysiące. W kategorii biuro kilka dorocznych wydatków na oprogramowanie też dobrze podbiło całość bilansu. To naprawdę był w miarę oszczędny miesiąc. Może jeszcze paliwo, 1 200 zł w tym miesiącu, jest czymś do zredukowania.

W tym miesiącu przyszły zaległe zwroty podatku z zagranicy. Do tego zwrot kilku wcześniejszych wydatków, jakaś promocja bankowa2 na oprocentowanie (dwa dni szperałem gdzie zaparkować aktualnie gotówkę) i po raz pierwszy od kwietnia 2021 miesięczne wydatki prawie zgadzają się z przychodami. Prawie. Zmalał też - minimalnie - współczynnik margin kredytu inwestycyjnego, z 1.31 do 1.30.

Na koniec najważniejszy, w dłuższej perspektywie, wykres: całkowita wartość majątku3. Wrześniowe wydatki przewyższyły przychód o 750 zł. Wzrost wartości inwestycji pokrył taką różnicę ze sporym naddatkiem, całkowity wynik na plusie o 15 900 zł. Natomiast dość daleko ciągle do szczytów z listopada 2021 - brakuje dobre 200 000 zł.

  1. Jak liczę wydatki? O tym będzie później. 

  2. Jak/gdzie trzymać oszczędności? O tym będzie później. 

  3. Jak to śledzę? O tym będzie później. 

Zostaw komentarz